Negin Meygoon Qsran
تاریخ : چهارشنبه 19 تیر‌ماه سال 1392
نویسنده : chapar

به ندرت روستا و شهری را در منطقه شمیرانات می توان یافت که در ان امامزاده وجود نداشته باشد . در برخی روستای بزرگ (روستا شهر) چندین امامزاده وجود دارد برخی از انها مثل امامزاده صالح تجریش دارای گنبد و حرم مجلل و استانه ای باشکوه است . اکثر امامزاده ها در زمان  فتحعلی شاه قاجار  (1212-1250 ق) به شکل کنونی دارای بارگاه شده اند  و در دوره طولانی سلطنت ناصرالدین شاه که خود اغلب به این اماکن سرکشی می کرده ، بازسازی و تعمیر شده اند . در دوران پهلوی نیز کارهای تعمیراتی در انها انجام شده بود . اما پس از انقلاب  علاوه بر تغییرات زیاد ،  ضریح بسیاری از انها تعویض شد . و برای بسیاری از انها گنبد قرار داده شد و صحن بیشر این اماکن بسیار زیبا و معنوی شد .

همینطور  که گفته شد در  این منطقه امامزاده بسیار وجود دارد ، اما  در بین این امامزاده ها ، امامزاده سید میرسلیم  واقع  در میگون دارای موقعیت خاص می باشد . این امامزاده در سده 9 و 10 ق وفات یافته و بارگاه ایشان در منطقه سادات محل میگون قرار دارد .


 

 ویژگی  امامزاده سید میرسلیم  :  بلعکس بیشتر این اماکن ،  مردمی که کنار این امامزاده  زندگی می کنند از نوادگان این امامزاده می باشند ، که اول نام خانوادگی انها پیشوند << میر >> مثل میر اسمعیلی یا میر محمدی قرار گرفته و از سادات منطقه شمیرانات به حساب می ایند ، مردمانی که اغلب در هنگام وفات نیز در کنار همین امامزاده ارمیده اند.


ساختمان قدیم امامزاده سید میرسلیمدیگر ویژگی این امامزاده صحن و محوطه زیبای ان می باشد ، که صحن با ایینه کاری و نصب عکس شهدا و محوطه ان به لحاظ وجود درختان و سرسبزی که دارد مکانی مناسب برای استفاده هموطنان می باشد .
آخرین مطالب
متن دلخواه شما